کاربرد رینگ و بوش رینگ در بلوئر

رینگ‌ها و بوش رینگ‌ها در بلوئرهای هوا، بخش حیاتی از سیستم سیل‌کننده هستند که وظیفه ایجاد محفظه فشاری را برای کاهش اتلاف فشار دارند. این اجزا، بین قسمت‌های متحرک و ثابت کمپرسور قرار می‌گیرند و از نفوذ گازهای فشرده به اطراف جلوگیری می‌کنند.

نحوه قرار گیری رینگ در بلوئر

در بلوئرهای هوا، که اغلب از دو یا سه رینگ در هر محفظه استفاده می‌شود، این رینگ‌ها روی یک قطعه با چهار شیار نصب می‌شوند. دو رینگ نزدیک به سمت محفظه روغن قرار داده می‌شوند تا از نشت روغن جلوگیری کنند و دو رینگ دیگر سمت محفظه هوا قرار می‌گیرند تا از خروج هوای فشرده از محفظه و افت فشار جلوگیری کنند. فاصله‌ای که بین این دو قسمت وجود دارد، جلوگیری از ورود هوا و روغن به قسمت محفظه هوا و روغن را تضمین می‌کند.

متریال رینگ

متریال رینگ از نوعی فولاد فنر ساخته می‌شود که از خاصیت شکل‌گیری محروم است. این رینگ‌ها با جاخوردن در داخل هوزینگ، به دیواره‌های هوزینگ فشار وارد کرده و باعث چرخش آزاد بوش رینگ در محور شفت می‌شوند.

در بلوئرهای طراحی شده توسط برندهای آلمانی، در داخل بوش رینگ یک شیار برای قرارگیری اورینگ آبندی جهت جلوگیری از نفوذ روغن به داخل محفظه هوا و برعکس وجود دارد. در سیستم‌های ایتالیایی، این اورینگ حذف شده و آبندی بر اساس کاهش فاصله و تلرانس بوش رینگ و شفت انجام می‌شود.

بلوئر های بدون رینگ

در بلوئر های تولید شده توسط شرکت های آسیای شرقی به دلیل کاهش قیمت تمام شده این سیستم حذف و به یک بوش با شیار پرتاب کننده روغن خلاف جهت محفظه هوا بسنده شده است به علت حذف رینگ و بوش رینگ در بلوئرهای تایوانی و چینی، این برندها به دستیابی به فشار بالای ۷۰۰ میلی بار مناسب نیستند. در بلوئرهای برندهای اروپایی، بوش رینگ‌ها از متریالی نرم‌تر و قابل سایش‌تر از رینگ استفاده می‌شود تا از جام کردن بلوئر جلوگیری کند.

تشخیص خرابی رینگ

در نهایت، در بلوئرهای برند اروپایی که از سیستم آبندی رینگ و بوش رینگ استفاده می‌کنند، زمان تعویض رینگ‌ها توسط سازنده بلوئر مشخص می‌شود و نشت هوا و روغن از سوراخ زیر بلوئر نشان دهنده نیاز به تعمیرات می‌باشد.

مجموعه بوش رینگ بلوئر روبوسکی
بوش رینگ روبوسکی
قطعات داخلی بلوئر aerzen - ruboschi
سرویس roots vacuum aerzen gm1000